Nauka Jazdy w UK, Prawo Jazdy Kategoria B, Jak zostać kierowcą w UK.

 

Szkoła nauki jazdy 1st London Driving Academy to idealne miejsce na kurs zarówno dla tych, którzy nie odczuwają żadnych oporów przed prowadzeniem samochodu, jak i dla osób które: odczuwają strach przed prędkością, są znerwicowane, uważają, że nie nadają się do prowadzenia samochodu, ale chcą potrafić to robić, mają za sobą wypadek na drodze i do dziś odczuwają z tego powodu przerażenie,z różnych względów czują się nie dość dobre by podołać takiemu wyzwaniu itd.

Aby prowadzić samochód na terenie Wielkiej Brytanii musisz zdobyć odpowiednie uprawnienia. Kluczem do sukcesu jest oczywiście rzetelna nauka, ale także znalezienie odpowiedniego instruktora. Profesjonalny nauczyciel jazdy, który posiada kwalifikacje, wiedzę, doświadczenie oraz dostosowany do potrzeb osoby uczącej się samochód to kapitał, który powinien otworzyć drzwi do sukcesu.

Kiedy już podejmiesz decyzję o rozpoczęciu kursu musisz doprecyzować jakim pojazdem zamierzasz się w przyszłości poruszać. W odróżnieniu od Polskich realiów, jest to zagadnienie o tyle istotne, że w Wielkiej Brytanii posiadając uprawnienia do prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów nie można prowadzić pojazdu z manualną skrzynią biegów. Prawo jazdy na samochody z manualną skrzynią biegów jest jednak równoznaczne z uprawnieniami do prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów.

Zanim wsiądziesz po raz pierwszy za kierownicę samochodu kursowego musisz spełnić bezwzględny warunek tzn. uzyskać Provisional Driving Licence. Jest to dokument, który zgodnie z prawem brytyjskim, uprawnia do kierowania pojazdem pod opieką instruktora. Jest to formalność, ale bez PDL nie możesz legalnie rozpocząć nauki jazdy.

Aby uzyskać Provisional Driving Licence należy wypełnić formularz D1, który dostępny jest w każdym urzędzie pocztowym, dołączyć swoją fotografię i odesłać na wskazany adres lub zostawić w lokalnym oddziale DVLA. Wnioski można również składać drogą internetową: http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/DriverLicensing/NeedANewOrUpdatedLicence/DG_10012514  Czas trwania kursu nie jest z góry określony. Każdy uczący się potrzebuje innej dawki lekcji z instruktorem, zanim pewnie poczuje się w roli kierowcy, a jego umiejętności będą wystarczające, aby zdać egzamin. Choć zalecane jest aby decyzję o podjęciu się zdania egzaminu uzgadniać z istruktorem, który dokonuje oceny kompleksowej z uwzględnieniem umiejętności kursanta, znajomości przepisów, refleksu, emocji oraz innych detali, każdy uczący się sam może ją podjąć.

Egzamin składa się z dwóch etapów tj. części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna jest biletem wstępu na egzamin praktyczny. Do dnia 7 kwietnia 2014 roku zdawanie go jest możliwe w języku polskim, po upływie tej daty egzamin będzie się odbywał wyłącznie w języku angielskim *. Termin egzaminu można zarezerwować telefonicznie pod numerem 0300 200 1122 w godzinach od 8.00 do 18.00,drogą pocztową wysyłając wypełniony formularz dostępny w DVLA lub za pomocą internetu;  https://pt.dsa.gov.uk/tests/tests_E/pt/index.asp?test=pt  Wyznaczenie terminu egzaminu może potrwać od 1-go do 5-ciu tygodni. Egzamin teorii składa się z dwóch części: - pytań z jedną lub wieloma odpowiedziami - dostrzeganie zagrożeń na drodze tzw. Hazard Perception. Aby uzyskać przepustkę do egzaminu praktycznego, musisz zdać obie powyżej wymienione części. Raz zdany egzamin teoretyczny jest ważny przez 2 lata. Oznacza to, że w tym okresie musisz przystąpić do egzaminu praktycznego.

 

 

 

Egzamin praktyczny nie ma skomplikowanej konstrukcji. Przygotowany jest tak aby sprawdzić czy potrafisz prowadzić samochód w bezpieczny sposób oraz czy znasz kodeks drogowy i potrafisz go stosować w realnych sytuacjach drogowych. Trasę egzaminu oraz manewry, które wykonasz, określa egzaminator.

Wyznaczenie terminu egzaminu praktycznego może potrwać od czterech do dziewięciu tygodni, a jego rezerwacja odbywa się tak jak w przypadku egzaminu teoretycznego. Egzamin odbywa się w języku angielskim, (po polsku tlumaczenie do 07/04/2014 ) Kurs nauki jazdy w 1st London Driving Academy obejmuje także niezbędny zakres słownictwa i zwrotów, dzięki czemu ewentualna bariera językowa nie stanowi problemu.

W przypadku osób, które mimo wszystko czują się niepewnie, do kwietnia 2014 roku, mogą na czas egzaminu zatrudnić tłumacza. (Monika D'Agate oferuje ten serwis).  Możliwe jest także zaproszenie na egzamin instruktora. W przypadku konieczności powtórzenia egzaminu będzie on dysponował wiedzę konieczną do kontynuacji nauki. Szkoła nauki jazdy 1st London Driving Academy oferuje kompleksowe usługi mające na celu przygotowanie do zdania obu egzaminów. Uczący się mogą się zaopatrzyć w Test Teoretyczny dla kierowców samochodów osobowych, który zawiera kompletny zestaw pytań z odpowiedziami obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii.

Dla wielu osób najtrudniejsze jest przełamanie bariery psychicznej. To dla nich stworzyliśmy specjalną formułę kursu opartą o bezpieczną metodę TFT (Thought Field Therapy -Terapia Pola Myślenia) polegająca na rytmicznym pukaniu (stukaniu) w tzw. punkty meridialne na swoim ciele pod nadzorem instruktora. Przynosi ona imponujące efekty w walce ze stresem, traumami i blokadami psychicznymi na całym świecie.

Witam w gronie kierowców,

Instruktor Nauki Jazdy

1st London Driving Academy.com

Advanced Driver Coaching.com

Monika D’Agate

Moje uprawnienia:

Driving Standards Agency Aproved Driving Instructor (car) Grade 6 - Licencja Instruktora Nauki Jazdy Poziom 6 (najwyższy w Wielkiej Brytanii)

 RoSPA Advanced Driver Gold - Królewski Związek Zaawansowanych Kierowców (Zaawansowany Kierowca Złota Odznaka - najwyższy standard osiągalny przez cywilnego kierowcę w Wielkiej Brytanii)

Thought Field Therapy Algorithm -Terapia Pola Myślenia Algorytmy  

 

 

 

 
 
                                                                                 
 

 
 

Show me / Tell me Po Polsku

 

POWER STEERING
Q: Pokarz, wyjaśnij, jak sprawdzisz przed rozpoczęciem jazdy, ze wspomaganie kierownicy działa?
A: Jeśli kierownica obraca się ciężko, znaczy to, iż są jakieś problemy ze wspomaganiem kierownicy. Przed rozpoczęciem jazdy układ wspomagania może być sprawdzony w dwojaki sposób. Łagodny skręt kierownica podczas pracy silnika powinien spowodować zauważalny ruch osi kola. Jest to znak, że system wspomagania kierownicy zaczął pracować. Drugi sposób polega na skręcie kierownicy podczas ruszania pojazdu mechanicznego. Jeśli pojazd skręca bez
oporów wówczas możemy założyć, że system wspomagania kierownicy działa bez zarzutu.
 
PARKING BRAKE (HAND BRAKE)
Q: Pokaz mi, jak sprawdzisz, czy hamulec ręczny nie jest zbytnio zużyty.
A: Pokaz, ze hamulec ręczny zaskakuje I pozostaje w pozycji końcowej w momencie gdy samochód jest zaparkowany.
 
HORN
Q: Pokaz, jak sprawdzisz, ze sygnał (klakson) działa poprawnie (na postoju)
A: Można sprawdzić poprzez naduszenie klaksonu I wywołanie sygnału dźwiękowego (włącz stacyjkę, jeśli istnieje potrzeba)
 
BRAKES
Q: Powiedz, jak sprawdzić przed rozpoczęciem jazdy, czy hamulce działają?
A: Po naciśnięciu pedału nie powinien się on zapadać, ani być gąbczasty. Hamulce należy sprawdzić w momencie rozruchu pojazdu, w czasie wyjazdu na drogę. W tym przypadku pojazd nie powinien ściągać na jedna stronę (Powód dla którego pedał hamulca jest gąbczasty → powietrze w systemie hydraulicznym (w płynie hydraulicznym). Zapadający się pedał oznacza ze jest niski poziom w płynu hydraulicznego bądź wyciek płynu z systemu hydraulicznego.
 
ABS
Q: Powiedz, jak sprawdzisz, czy jest problem z systemem ABS?
A: Sygnał (lampka, światełko) ostrzegawczy powinien świecić, jeśli pojazd ma problem z systemem ABS.
 
HEAD RESTRAINT:
Q: Powiedz, jak się upewnisz, ze zagłówek jest ustawiony w pozycji, która zapewnia najlepsza ochronę głowy I karku w przypadku wypadku?
A: Zagłówek powinien być ustawiony w pozycji takiej by jego górna krawędź znajdowała się na wysokości brwi bądź górnej krawędzi uszu. Zagłówek powinien być ustawiony tak, by przylegał jak najbliżej głowy.
 
DEMISTER:
Q: Powiedz, jak ustawisz wentylator na przednim panelu tak by oczyszczał bądź osuszał wszystkie okna (zarówno przednie jak i tylne) możliwie jak najbardziej efektywnie.
A: Ustaw wszystkie parametry wiatraka (temperaturę, obroty, kierunek ciągu powietrza) I tylna szybę ogrzewana aby oczyszczał/osuszał przednia i pozostałe szyby. Nie musisz w tym celu uruchamiać silnika.
 
HEAD LIGHTS AND TAIL LIGHTS:
Q: Powiedz mi jak sprawdzisz, ze przednie I tylne światła działają bezproblemowo (zrób to bez wysiadania z pojazdu)
A: Wyjaśnienie: włącz światła przednie oraz stacyjkę, jeśli to potrzebne. Obejdź samochód do o koła – nie musisz tego robić, wystarczy, że powiesz, iż należy to zrobić, gdyż jest to tylko pytanie testowe.
 
INDICATORS:
Q: Powiedz mi jak sprawdzisz, ze kierunkowskazy działają poprawnie?
A: Włącz kierunkowskaz i sprawdź czy działają one poprawnie.
 
BREAK LIGHTS:
Q: Powiedz, jak sprawdzisz, ze światła hamowania działają poprawnie w samochodzie?
Pomogę Ci, jeśli trzeba włączyć stacyjkę, ale nie zapalaj silnika.
A: Naciśnij pedał hamulca, sprawdź odbicie w lusterku, na drzwiach garażowych bądź poproś kogoś o pomoc. Czasami jest potrzeba włączania kluczyka w stacyjce, ALE POD ZADNYM
WARUNKIEM NIE WLACZAJ SILNIKA.
 
REAR FOG LIGHTS:
Q: Powiedz, jak włączysz tylne światła przeciwmgielne. Wytłumacz jak się je używa (Nie musisz opuszczać samochodu).
A: Włącz przełącznik świateł przeciwmgielnych (przekręć kluczyk w stacyjce i włącz światła postojowe jeśli zaistnieje taka potrzeba). Sprawdź czy światełko ostrzegawcze się zaświeciło. Wyjaśnij jak się używa tych świateł.
 
HIGH BEAM:
Q: Powiedz, jak przełączasz światła postojowe na drogowe. Wyjaśnij jak sprawdzisz, czy światła drogowe się świecą bez wychodzenia z samochodu.
A: Włącz przełącznik (wraz z załączeniem kluczyka w stacyjce, jeśli istnieje taka potrzeba), sprawdź, czy światełko sygnalizacyjne się zaświeciło.
 
TYRE PRESSURE:
Q: Wyjaśnij, gdzie uzyskasz informacje o zalecanym ciśnieniu roboczym w oponach dla danego pojazdu. Jak powinno się sprawdzać ciśnienie w oponach?
A: Sprawdzasz w instrukcji obsługi pojazdu. W celu sprawdzenia ciśnienia w oponach użyj sprawdzonego ciśnieniomierza specjalnie do tego przystosowanego. Ciśnienie sprawdzaj w momencie gdy opony są zimne, nie zapomnij o kole zapasowym. Po zmierzeniu ciśnienia i ewentualnym dopompowaniu powietrza w oponach nie zapomnij zakręceniu zabezpieczających zaślepek na wentylu dętki.
 
TYRE LEGAL AND SAFE CONDITION:
Q: Powiedz, jak sprawdzisz, ze opony znajdują się w dobrym stanie, jak sprawdzisz, ze bieżnik opony jest wystarczająco głęboki oraz jak sprawdzisz, ze generalny stan opon gwarantuje bezpieczna jazdę.
A: na oponie nie mogą się znajdować żadne przecięcia bądź wybrzuszenia. Głębokość bieżnika powinna wynosić 1.6mm w poprzek ¾ szerokości opony I dookoła zewnętrznego brzegu opony. Ewentualnie 1.6mm grubości w poprzek opony i dookoła.
OIL:
Q: Otwórz maskę samochodu I wskaż miejsce, gdzie sprawdzisz poziom oleju w silniku. Powiedz jak sprawdzisz, czy w silniku znajduje się odpowiedni poziom oleju
A: Znajdź wskaźnik poziomu oleju (nr 2 na zdjęciu), Odpowiedz, jak sprawdzasz poziom oleju odnośnie max I min dopuszczalnych poziomów. Na zdjęciu pokrywa wlewu oleju znajduje się pod nr 3.
 
COOLANT:
Q: Otwórz maskę i wskaż miejsce gdzie sprawdzisz poziom płynu chłodniczego w silniku. Na zdjęciu jest to wskazane pod nr 1. Wyjaśnij jak sprawdzisz, że w silniku znajduje się wystarczający poziom płynu chłodniczego.
A: Odnajdź oznaczenie max i min poziomu płynu chłodniczego na zbiorniku. Wyjaśnij jak uzupełnisz niedobór płynu do pożądanego poziomu.
 
WINDSCREEN WASHER: nr 4
Q: Otwórz maskę samochodu i wskaż pojemnik z płynem spryskiwacza przedniej szyby. Wyjaśnij jak sprawdzisz odpowiedni poziom płynu do spryskiwacza.
A: Znajdź zbiornik pod maska i powiedz jak sprawdzisz odpowiedni poziom płynu do
spryskiwacza.
 
BREAK FLUID: nr 5
Q: Podnieś maskę samochodu i wskaz zbiornik z płynem hamulcowym. Powiedz jak
sprawdzisz, czy masz odpowiednia ilość płynu hamulcowego w zbiorniku.
A: Wskaz zbiornik i porównaj poziom płynu z wartościami max/min na nim wskazanymi.